HALF-IRONMAN LINZ 2017.

Tradičné preteky v netradičnom zložení. Aj tak by sa dal pomenovať môj prvý triatlon v tomto roku. Aj tentokrát som si na úvod sezóny určil  Linz Triatlon ako prvú  zastávku  v tejto sezóne. Ako obvykle, v mojom prípade to bolo na objemoch 1,9 km plávania, 90 km cyklistiky a nakoniec 21 km dlhého behu.

Linz triatlon vie byť niekedy veľmi príjemná a niekedy veľmi ťažká záležitosť. Záleží na tom ako zhodnotíte na čo v ten ,,deň D“ máte, ako sa vysporiadate s podmienkami, ktoré Vám určí počasie a samozrejme čo ste robili pre to celú zimu, aby ste to zvládli.

Krásne prostredie,perfektný asfalt=ideál pre pekný triatlon.

 

 

Linz triatlon je charakteristický pekným plávaním 1900 m v Pleschinger see rozloženým  do 2 okruhov. Ešte krajšia, ale náročnejšia je  90 km dlhá cyklistika, ktorá sa tiahne cez pekná Rakúske  dedinky s ešte krajšími kopcami.

S behom dlhým 21 km tento rok organizátor prekvapil a umiestnil ho na celkom peknej hrádzi, kde počas tropického dňa bol veľmi príjemný tieň.

Team work tesne pred štartom šprint triatlonu.

 

Tento rok som sa Linz triatlonu zúčastnil spolu s mojim teamom, ktorý začínam pomaličky budovať. Nie sme profesionálny team, ktorý je závislý na výsledkoch, ale skôr skupina ľudí, ktorá sa rozhodla popri práci, rodine  na sebe systematicky pracovať a posúvať sa pomaličky krôčik po krôčiku svoje výkonnostne maxima na lepšiu úroveň. Cieľom toho všetkého je, aby človek po náročnom tréningu a absolvovaných pretekoch ostal zdravý a užíval si tento šport. Dobre vieme, že to sa dá dosiahnuť len správne zloženým tréningom. Ak sa trénuje veľa a ešte k tomu bezhlavo, človek môže síce odtrénovať a odsúťažiť 1 aj 2 roky, no zvyčajne je to za cenu zranení. Pre príklad uvádzam jeden článok od človeka, ktorý je na toľko rozumný, že si to priznal a nevyhovoril sa na vetu: ,,športom k trvalej invalidite“  Here you are: http://www.truban.sk/moja-najvacsia-sportova-chyba-ktoru-robis-aj-ty/

V piatok sme ešte stihli vyskúšať teplotu vody.

Späť na štart!

Môj štart bol naplánovaný až o 12:00, čiže to znamenalo, že všetci chalani mali už svoje preteky za sebou a mňa to cele čakalo v 4X dlhšej vzdialenosti ako ich. Znamenalo to ešte to, že štartovať  o 12:00  cez  tropický deň bude ešte o niečo náročnejšie a o soľné tablety proti kŕčom budú moje lentilky počas celého dňa.

 

Plávanie (1900 m)

Asi najpríjemnejšia časť tohto triatlonu, kde nebolo teplo a kde som sa cítil ešte pri sile. Dva 900 m okruhy v Pleschinger see boli celkom prijemne až na peknú ,,práčku“ hneď po štarte. Tam si človek nevyberie a musí to len priať, že sem tam dostane úder rukou alebo kopanec nohou . Tento rok sa mi podarilo plávať v priemere 2x/týždeň nie na verejnosti, ale na súkromnej dráhe a samozrejme s chalanmi, ktorí vedia potiahnuť. Oproti minuloročným slabým 43 minútam čistého plávania, som sa tento rok dostal na priemerných 38 min aj s výbehom z vody. Takže ešte 10 rokov roboty a budem vyliezať možno aj prvý ?

Veľmi dobrá atmosféra pri výbehu z vody po 900m.

 

 

Cyklistika.(90 km)

Oproti minulému roku som chcel trošku taktizovať a nechcel som sa prehriať na prvých 45 km, takže som zvolil opatrnejší úvod, ktorý som chcel postupne stupňovať. Výsledok bol, že moja matematika ma nesklamala a prepočítal som sa tak, že aj som došiel o 6 minút neskôr ako minulý rok aj ešte viac zošľahaný z toho slnka. Bol to pocit na ,,nezaplatenie“ ?

Posledné metre cyklistickej časti. Tričko s rukávom môže byť? 🙂

 

Jedno pozitívum z toho predsa len mám, že tých 90 km je naozaj krátkych a je potrebne tam ísť svoj výkon 87-88 km a možno posledné 2 km zvesiť nohy, trošku ich kadenčne roztočiť, uvoľniť a pripraviť na beh. Čo už, učíme sa vlastných chybách.

 

 

Beh(21 km)

Beh rozložený na 4x5km dlhé okruhy už bol fajn. Priznám sa, že na tempo som už ani nemyslel. Uvedomoval som si, že som prehriaty a mojim jediným cieľom bolo len nezastaviť a pokračovať,, behom“ 5min/km až do cieľa. Po hodinke a 45 minútach som sa toho dočkal a snažil sa potešiť zo svojho 16 polovičného Ironmana.

Na tomto športe sa mi veľmi páči to, že aj keď ten Half-Ironman  absolvujete po 16krát, tak ešte ani raz nebol žiaden rovnaký. Nikdy nemávate rovnaké pocity a stále sa musíte  zaoberať inými situáciami a podmienkami. Jedno je však stále rovnaké, že nikdy ten vytúžený cieľ nie je zadarmo.

5 hodín a 15 minút práce za mnou .

 

Na záver by som sa chcel poďakovať chalanom z Multisport triathlon teamu, za perfektný víkend, ktorý sme tam zažili, za povzbudivé slova od majstra triatlonu Paľa Šimka (ešte raz gratulácia k 2.miestu), fyzio z http://vitalclinic.sk, že ma stále držia na nohách, http://www.crosslimit.eu za skvelú regeneráciu hneď po dobehnutí a hlavne Jozefovi Salajovi a jeho Nadácii, že mi umožnil aj tento rok spoznávať svoje limity na triatlonoch, či už na Slovensku alebo v zahraničí.

Ďakujem veľmi pekne.

 

Ak by to niekto dočítal až tu, tak Linz triathlon môžem len a len odporučiť. Pekné prostredie, veľmi dobrá organizácia, veľmi dobrá konkurencia a čo je trošku úsmevne, že veľký pretek za dosť málo peňazí. Určite výška štartovného sa dá porovnať s výškou štartovného na Slovenskom triatlone. Zopár záberov z tohto triatlonu si môžeš pozrieť aj na You Tube kanáli  Multisportu triathlon teamu, kde taktiež môžeš potvrdiť svoj odber.:)

Uličný Michal.

 

Related Post