Ako to funguje v Multisport triathlon teame?

Multisport Triathlon Team je určený ľuďom, pre ktorých je čas drahocenný a zabíjať ho nezmyselným trénovaním vo veľkých skupinách je už dávno za nimi. Možno to znie trošku tvrdo, ale taká je realita. Ľudia trénujú systémom halabala, hodinky so všetkými funkciami im slúžia len na počítanie kilometrov a takto to ide dookola každý rok.

Povedzme si na rovinu, že triatlon nepatrí medzi športy, ktorými si neviete ublížiť.Trénovaním bez systému, bez zistených dát o vašom tele, smerujete k tvrdeniu: ,,Športom k trvalej invalidite“. Tomuto som sa chcel v Multisporte vyhnúť a ísť vlastnou cestou. Netúžim trénovať 100 ľudí a organizovať spoločné behy, na konci tréningu spoločné fotky, kde chcem ukázať koľko nás je.

Malo by to byť o niečom inom. Malo by to byť o tom, že keď príde klient, ktorý chce začať s behom a triatlonom, ja mu to celé nastavím, pomocou testov zistím o ňom všetky dôležité informácie, nastavím ročný tréningový cyklus a pod. Ak mi povie, že sa hýbal celý život a chcel by na konci sezóny absolvovať šprint triatlon, poviem mu OK. No ak mi klient povie, že sa chce začať hýbať a do roka chce ísť Ironman, tak sa mu snažím vysvetliť, že s tým pohybom je to síce super, ale Ironman chce aspoň 3 roky systematickej roboty ak chce človek ostať zdravý.

 

Ako to celé u mňa vlastne prebieha?

  1. Ako prvá je už spomínaná konzultácia, kde preberieme ciele, zdravotné problémy, športovú minulosť, časové možnosti na tréning. Samozrejme predstavím klientovi software pomocou ktorého sledujem, ako sa mu darí v tréningových dňoch, keď nie sme spolu resp. pomocou ktorého mu píšem tréning. Nie, nie je to Garmin Connect, ale niečo iné. Ale o tom bude ďalší článok.

 

  1. Nasleduje prvý tréningový blok, ktorý trvá 6 týždňov. Ide v ňom o pomalé zaťaženie klienta, vyskúšanie si jeho časových možností, sledovanie regenerácie po jednotlivých tréningoch a pod.

 

 

 

  1. Funkčná diagnostika – po prvom tréningovom bloku nasleduje funkčná diagnostika menom spiroergometria. Možno sa pýtate prečo ju nedávam hneď na úvod. Je to z dôvodu, že ak klient príde z nuly rovno na diagnostiku, tak výsledky nie sú až také dôveryhodné. Po 6 týždňoch tréningu už je vidieť prvé zmeny. Klient na páse resp. bicykli vydrží dlhšie a  ja dostávam oveľa presnejšie údaje, ako keby som to urobil v prvý týždeň.

 

  1. Nasleduje tréning, rozdelený do období, zameraný na jednotlivé ciele. V každom napísanom tréningu má klient určené v akých číslach sa má pohybovať. Ak trénuje sám, tak tréning je rozpísaný tak,  aby ho klient pochopil a vedel  aký je interval zaťaženia, aký je interval odpočinku a pod. Ak sa stane, že klient je odcestovaný a má byť v posilňovni, dostáva natočené jednotlivé cvičenia s určeným počtom opakovaní a pod.

 

Plávanie:

  • Na plávaní máme objednané svoje súkromné dráhy. Nemôže sa vám teda stať, že k nám prídete na tréning a v dráhe vás otravuje, blokuje verejnosť. Momentálne trénujeme na Pasienkoch a Iuvente, ale verím tomu, že sa nám podarí plávať aj v X-Bionic v Šamoríne, resp. inde.

 

 

Cyklistika

  • Cyklistika je raz za týždeň skupinová, resp. ak je zložitejší tréning, tak ho absolvujeme spolu. V zime prichádza na rad trenažér, kde sa pomocou Zwiftu vieme spolu stretnúť aspoň na obrazovke. Ak klient nemá trenažér, ktorý podporuje túto virtualitu, tak samozrejme dostáva tréning, kde je rozpísané v akej intenzite, v akých otáčkach a pod.

 

Beh

  • Beh-tzv. drills, úseky beháme spoločne. Je to super, keď vás vie skupina v ťažkých chvíľach potiahnuť. V zime sú to väčšinou fartfleky a podobné hry s rýchlosťou, kde sa stretávame spoločne.

Nevidím zmysel, aby sa klient prispôsoboval času a miestu len kvôli tomu, že si ideme dať aeróbny beh. Každý ma predsa iné čísla, iné zóny a ak dám napríklad trénovaného človeka so začiatočníkom, tak mi hrozí, že začiatočníka pretrénujem tak, že ho už nikto nikdy nedá dokopy. A to ja nechcem. Teraz sa zamyslite, ako to funguje v iných kluboch na Slovensku, ktoré ste vyskúšali ? Stokilový začiatočník so skúseným maratóncom idú rovnaký tréning v rovnakom tempe, len škoda, že nie s rovnakým efektom.

 

 

Kompenzácia/posilňovňa

  • Kompenzácia/posilňovňa – je asi najväčšie plus pre klienta. Veľa z vás ani netuší, aké dôležité je mať posilňovňu v tréningovom procese celý rok. Ak ste náchylní na zranenia, tak verte tomu, že práve cez vhodný silový tréning sa viete vyhnúť zraneniam. Keďže som otvoril gym CoreBA, tak členovia Multiport Triathlon Teamu majú tréningy a  vstupy zahrnuté v cene balíku. Ak  klient z nejakého dôvodu nevie prísť na tréning, tak si môže vybrať iné termíny, kedy si vie tréning nahradiť. CoreBa bude v ďalšom roku slúžiť aj ako miesto, kde sa budú organizovať workshopy na rôzne témy ako napríklad tréning, zranenia, výživa či už so mnou alebo s pozvanými hosťami.

 

 

Na záver:

Myslím si, že s takto nastavenými pravidlami viem pripraviť klientov na ich ciele. Ak je tréning systematický, kontinuálny, prispôsobený vašim fyzickým a časovým možnostiam, tak ten cieľ vieme spoločne dosiahnuť. Je to trošku iný prístup ako razia mnohé kluby a teamy na Slovensku. Neobjavil som Ameriku ani nič podobné, ale systém, ktorý razím ja, už vo svete dávno existuje a je oveľa úspešnejší.  Tak prečo nerobiť veci lepšie?