IRONMAN 70.3 ST.PÖLTEN-BACK TO REALITY!

 

Ironman 70.3 v Sankt Polten bol pre mňa dosť nečakaná výzva. Sezónu som si naplánoval úplne inak, ale otvorenie nového gymu si zobralo všetok čas, ktorý bol pôvodne vyhradený na tréning projectu1030. Keď chaos okolo gymu utíchol, potreboval som získať čo najväčšiu motiváciu vrátiť sa späť do kolotoča systematického tréningu.  Tak som sa rozhodol, že sa pôjdem pozrieť na akej úrovni je po zime zvyšok sveta.

Voľba padla na Ironman 70.3 Sankt Polten, ktorý je známy svojou top organizáciou, krásnou a zároveň ťažkou cyklistikou a v neposlednom rade Top finish line.

Na preteky som sa tešil, keďže naposledy som pretekal v auguste. Hlavne v tom však bola zvedavosť, čo so mnou urobili 2 mesiace tréningu štýlom halabala. Vedel som, že nič príjemné ma nečaká, ale aj tak som sa tešil. Asi fakt triatlon nie je choroba, ale diagnóza.

Plávanie: 1,9 km – 38:49

Veľmi pekné plávanie v jazere s už tradičným rolling start, kde sa vyhnete počiatočnej bitke vo vode. Plavecká časť je v Sankt Poltene trochu zvláštna tým, že po prvom kilometri  vybehnete z jazera, potom vás čaká cca 300 m beh v neopréne a potom opäť 900 m plávanie v jazere číslo 2 a následne cca 300m smerom do depa.

Plávalo sa mi na počudovanie celkom dobre a čas sa mi zastavil na 38:49 min aj so spomínaným behom. Možno to bolo tým, že cez zimu sa pracovalo na technike viac ako obvykle, možno to bolo novým neoprénom a možno tým divadlom, čo tam organizátori na štarte dokážu urobiť. Speaker vás motivuje na váš výkon, nad hlavou vám lieta vrtuľník s kameramanom a do toho ešte hučí skvelá hudba. Toto určite treba zažiť ?

Jazero č.1 za mnou!

Cyklistika: 90 km – 2:52:46

Cieľom bolo prejsť to tak, aby som bol schopný ešte behať. Teplota šla hore a ja som vedel, že mi chýba najazdený objem. Zhruba 80% tréningov som mal do 90 min a pekne na trenažéri so Zwiftom. Vedel som, že kríza príde na 70. km, kde nás čakal kopec so 14% stúpaním. Na kopci to bolo už dosť zaujímavé, ale prekvapivo som sa tam držal dobre a nikto nešiel cezo mňa. Zvyšok cyklistiky už bol fajn. Striedali sa zjazd, krátky kopec a opäť hore a zase dole. Darmo nebola to cyklistika z Piešťan typu tam a späť po rovinke. Čísla z cyklistiky hovoria o 221 wattov kadencií 82 priemernej rýchlosti 31.1km/hod.

Tréning pomocou Zwift si už neviem ani predstaviť. Určite vie ušetriť čas a ak potrebujete absolvovať intervalový tréning, tak máte istotu, že vás nezastaví žiadne auto, chodec alebo semafor.
Táto fotografia vystihuje moje posledné obdobie pred otvorením gymu. Nestíhaš sa poriadne ani obuť, lebo už musíš byť niekde inde 🙂

Beh: 21 km – 1:39:45

Asi pre každého to bol hotový očistec. Teplota už bola na 30tke, tieň nikde a 21 km nie je zrovna krátka vzdialenosť. Prvé 3 km riadna trápenka, nohy drevené a pocity, slušne povedané, nepríjemné. Našťastie to na treťom kilometri prešlo a rozbehol som si to tempom 4“30/km. Hovoril som si, že zázraky sa dejú, a že dám do toho všetko, aby to ostalo v tomto tempe. Na 15. km som pochopil, že dnes sa zázrak nekoná a posledných 6 km bude zaujímavých. Cítil som sa prehriaty, v nohách už začali kŕče a moje jediné želanie bolo nezastaviť. Začala klasická situácia, kedy sily ubúdajú rýchlo a metre pomaly.

Nakoniec sa to podarilo za necelých 1“39, a tak ako som v cieli  neriešil čas, tak ho neriešim ani teraz.

Záver:

Triathlon je super šport práve v tom, že ak vypustíte tréning, tak sa to nedá oklamať a na súťaži  ste radi, že ste radi.Tieto preteky boli pre mňa riadnym očistcom, no hlavne som si potvrdil, že skúšať preteky bez tréningu nie je vôbec safe. Polten mi dal však motiváciu do ďalšieho tréningu, ktorý už je systematický, pravidelný a má všetko čo k tomu patrí.

Konečné systematický tréning 🙂

Na záver môžem Polten, ako preteky, určite len a len odporučiť. Susedia v Rakúsku si síce vypýtajú o pár eur za štart viac, ale verím tomu, že každý kto tam bol sa so mnou zhodne, že si tie prachy za to divadlo zaslúžia.

Môj konečný čas bol 5“18. Po dopísaní tohto blogu som sa rozhodol, že to bol môj posledný Ironman 70.3 nad 5 hodín. Určite je reálne byť rýchlejší, keďže podmienky mám nadpriemerné – vlastný gym, moja práca trénera. Tak prečo to nepretaviť do lepších výsledkov?

Držte palce!

Michal