Slovakman triathlon (3,8-180-42)

Síce už prešiel nejaký ten deň od MSR v dlhom triatlone (Ironman ), ktoré sa uskutočnili v Piešťanoch, no moje telo je až teraz schopné popísať, čo sa s ním dialo presne 11 hod a 7 minút.

Slovakman226 je jediný triatlon na Slovensku, ktorý sa absolvuje v plných objemoch 3,8 km plávania, 180 km cyklistiky a na záver 42 km dlhého behu. Už z tých čísel je viac menej jasné, že to nie je 5.ligový futbal, ale že to asi aj trošku viac bolí. Na tento Ironman triatlon som sa veľmi tešil, keďže v tréningu sa mi darilo zlepšovať v každej disciplíne a priznám sa, že v hlave som mal cieľ urobiť  osobné maximum na takejto dlhej trati.

Tréning:

Celý tréning bol postavený v aeróbnom režime. V jednoduchosti povedané, mojím cieľom bolo, aby som pri čo najmenších tepoch vedel plávať, bicyklovať a behať počas celého preteku čo najrýchlejšie. Vytrvalcom je už jasné, že pri nízkych tepoch telo používa ako palivo tuky, ktoré nie sú až tak kvalitné ako cukry/sacharidy, ale vydržia omnoho dlhšie. Tak bola postavená aj moja strava, ale o tom by sa dala napísať kniha, že čo, kedy, ako často jesť. Tréningový objem nebol nijako extrémny. Čísla za týždeň sa pohybovali zhruba okolo 10 km plávania, 400 km cyklistiky a 60 až 100 km behu, čo dávalo dokopy v priemere 25 hod/týždeň. Ako som už spomínal väčšina tréningov bola z kategórie dlhé, monotónne, ktoré občas striedali tréningy krátke, ale o to intenzívnejšie. Pomalé tréningy verzus rýchle som mal v pomere 80:20. Zdá sa, že tento pomer mi sedí asi najviac.

trening

 

Plávanie

Plávanie dlhé 3,8 km bolo už tradične vo Váhu, ktorý mal byť odstavený, ale keďže lialo celú noc, v priehrade nemohli držať toľko vody, tak nám to pustili rovno oproti. Našťastie to bolo rozložené v 3 okruhoch, takže rukami sa to dalo celkom ,,ubúchať“. Časom 1 hod a 13 min som bol spokojný.

plavanie

Cyklistika

Cyklistika dlhá 180 km mala byť disciplína, v ktorej som chcel položiť základ nového osobného maxima. Hneď v prvom kole mi ale dala najavo, že dnes to nebude. Fúkal strašný vietor a ja som mal problém držať bicykel pod sebou. Ten vietor bol taký silný, že ak som chcel šliapať 30 km/hod, moje tepy skákali na hodnotu 180 a vyššie. Ak by som to držal v takých hodnotách, cieľovej pásky by som sa určite nedočkal, lebo moje telo by to nemalo šancu zvládnuť. Každým kilometrom to bolo ťažšie a ťažšie, keďže vietor bol silnejší a silnejší. Priznám sa, že na 120 km som to už chcel vzdať a sadnúť do auta. Nakoniec som to vydržal a svoj bike som odovzdával po 5 hod a 55 minútach. V Piešťanoch som v minulosti vedel prejsť 180 km za 5:30 a tento rok som si veril na 5 hod 20 min, ale potvrdilo sa pravidlo, že čo človek mieni, Pán Boh mení :).

bike

Beh

Záverečný maratón dlhý 42km zvyčajne najviac bolí, ale tento pretek bol iný. Po dlhej cyklistike opäť medzi ľuďmi a konečne vidím rodičov, kamarátov, ktorí dokonca zavolali polovicu rodiny, aby ma povzbudzovaním dotlačili do cieľa. Od začiatku sa mi behalo úplne ľahučko a mojou jedinou starosťou bolo len sledovať môj Garmin aby ukazoval tep pod 155 úderov. Kilometre ubúdali a síl bolo stále dosť. Väčšinou na 25 kilometri dostanem krízu, ale v Piešťanoch som cez 28 kilometer prebehol s úsmevom. Prešiel 30 km a stále dobre, prešiel 33 km, kde už dostávam krízu aj keď bežím iba ,,čistý“ maratón a stále nič. No došiel 35 km a dočkal som sa :). Došla na mňa kríza keď som zrazu mal zahmlené pred očami a posledných 7 km veľmi bolelo. No Ironman sa nevzdáva a už vôbec nie 7 kilometrov pred cieľom. Posledné kilometre sa mi podarilo držať tempo a nakoniec si bežím po môj 4 finish na  Ironman vzdialenostiach. Maratónsky čas sa zastavil na 3 hodinách a 52 minútach.

beh1

Záver:

Z tohto preteku mám veľkú radosť. Pred štartom som si hovoril, že ak viem poradiť v tréningu ostatným, tak musím vedieť pomôcť aj sebe. Konečne som pochopil, že na Ironmane sa človek musí sledovať a nenaháňať sa bezhlavo. Aj napriek plávaniu v protiprúde a cyklistike v silnom vetre, to bol pre mňa skvelý čas. Môžem si len domýšľať, aký čas by som zašiel, ak by sa príroda umúdrila. Myslím, že na lepšie časy mám ešte stále čas. Najlepšia vytrvalosť je okolo 32/33 rokov a k ním mám ešte ďaleko. Ak budem zdravý a tréning systematický, nevidím problém sa posunúť k 2 hodiny rýchlejším časom.

Myslím, že táto sezóna je super. Zatiaľ 1xduatlon, 1x maratón 2x half ironman, 2x Ironman a stále zdravý a s chuťou pretekať. Čo bude ďalej??? 🙂

Na záver veľmi pekne ďakujem Nadácií Jozefa Salaja, že som sa mohol postaviť na štart a Vitalclinic.sk , že som sa vedel postaviť aj deň po preteku 🙂

ĎAKUJEM!!!

Related Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *