Trénoval som so Sebim

Nedávno sa na Slovensku uskutočnil The CHAMPIONSHIP ŠAMORÍN v rámci CHALLENGE FAMILY série. Keďže to bol The CHAMPIONSHIP, tak do Šamorína zavítali tie najväčšie hviezdy zo sveta triatlonu. Jednou z nich bol aj Sebastian Kienle, ktorému sa už podarilo párkrát vyhrať majstra sveta v IRONMAN 70.3 a dokonca v roku 2014 stál na najvyššom stupienku legendárneho IRONMAN Hawaii, kde štartujú len tí najlepší z najlepších.

Hovorím si: Waw! Vidieť ich naživo bude super. Uvidím ich síce asi len ako odštartujú a potom už len na stupni víťazov, keďže tieto hviezdy jazdia ako z inej galaxie, ale to ma neodradí a hlásim sa na preteky. Výzva veľká, stres z nich tiež, ale nevadí. Bude to hlavne zábava.

Zhruba tri dni pred štartom Redbull Slovensko oznamuje, že na The CHAMPIONSHIP ŠAMORÍN mieri Sebastian Kienle, ktorý je podporovaný týmto zázračným nápojom (kto robí dlhý triatlon chápe), a zároveň je tu možnosť stretnúť sa so Sebim a položit mu pár otázok. Stačí len odpovedať na 5 ľahkých otázok. Otázky boli fakt ľahké, tak sa len zasmejem, že možno Sebiho uvidím aj na viac ako 5 sekúnd.

A vyšlo to!!!!

V piatok večer prišiel mail s textom: Michal bol si medzi najrýchlejšími a tak tréning so Sebim je tvoj. Hovorím si, pecka! Dám s ním fotku a pogratulujem ak to vyhrá. Ja budem šťastný, on asi po pretekoch unavený, čiže za 10 minút bude koniec.

Realita bola však iná.

Bol pondelok, Sebi bol po ťažkých pretekoch, ktoré vyhral a zhruba 15 šťastlivcov ho čakalo pred hotelom, aby si s ním užilo pár minút. Len na pochopenie, Sebi zvládol 1.9 km plávania, 90 km cyklistiky a 21 km behu za 3 hodinky a 38 minút. Väčšina z nás by na druhý deň nevedela vyliezť z postele, nieto ešte komunikovať. Avšak pred x-bionic hotel prišiel vysmiaty chalan, ktorý povedal, že by bol rád ak si pôjdeme zabehať. Keďže však včera pretekal, uvítal by pomalé tempo a kto chce, môže sa ho čokoľvek opýtať. Všetkým padla sánka a mne nezostávalo nič iné, len zapnúť Garminy a začať behať. V skratke, behalo sa 6 km v tempe cca 5 min/km a niektorí v tomto tempe už nevládali komunikovať.

Počas behu padali celkom zaujímavé otázky a ešte zaujímavejšie, respektíve cennejšie, odpovede od Sebiho.

  1. Sebi, patríš medzi najrýchlejších cyklistov v triatlone na svete. Koľko najazdíš ročne kilometrov?

Sebastian odpovedal, že ak čakáme, že to bude okolo 45 000 km ako v profi cyklistike (má zhruba podobnú výkonnosť, ako pretekári v Pro Tour), tak sa mýlime. Triatlon sú tri športy a čas si treba dôkladne rozdeliť. Nestráca teda čas nezmyselným najazďovaním  kilometrov, ale s trénerom dbajú na efektivitu. Nakoniec z neho vyšlo číslo 10 000 km. Povedzme si na rovinu, že možno bežný hobby triatlonista u nás najazdí viac, ale výkonnosť nie je ani zďaleka taká ako u Sebiho. Trošku na zamyslenie.

  • Sebi, trať v Šamoríne je jedna dlhá rovina. Bolo 90 km včera ľahkých?

Ani náhodou. Možno na papieri to vyzerá, že rovina, teda žiaden problém. Ale málokto si uvedomí, že je to 90 km časovka. Nie je tam miesto, aby si na chvíľu zvesil nohy ako v zjazde, nie je tam miesto vystretchovať chrbát, tak ako v kopci. Je to 90 km naplno, v nie moc komfortnej polohe, samozrejme bez jedinej prestávky a so snahou ušetriť sily na rýchly beh.

  • Sebi, ako trénuješ na takýto typ trate?

Jednoznačne trenažér. Trenažér vám po celý čas nedovolí prestať šliapať do pedálov a o tom bol aj CHALLENGE Šamorín. Po celý čas rovnaké watty, rovnaká poloha, rovnaký focus.

  • Sebi, ja som mal včera problém so žalúdkom. Dal som si až 4 gély. Koľko si ich mal ty?

Sebi sa len usmial a povedal, že 14. Povedal, že gél je super, vie pomôcť, ale ak ho neskúšaš už počas tréningu, tak na pretekoch to môže byť problém.

  • Sebi, u vás v elite ste už v podstate všetci na jednej úrovni. Čo si myslíš, v čom si lepší ako napríklad Jan Frodeno respektíve Patrick Lange?

Áno, u nás to je už niekedy len o tom, kto má lepší deň. Myslím si však, že mojou výhodou je relatívne dobrý beh po náročnej cyklistike.

  • Keď už sme pri tom profi. Niektorí profíci na behu nemajú ani zďaleka top bežeckú techniku. Čo si myslíš o bežeckej technike Patrika Langeho a Lionela Sandersa?

Nerád posudzujem ostatných, ale sľúbil som, že odpoviem na všetko. Čo sa týka Langeho, tak treba povedať, že jeho technika šetrí najviac energie a na IRONMAN na posledných 10 km, kde sa láme chlieb, je jednoznačne najlepšia.

Lionel je fajn chalan, ale jeho svaly sú príliš krátke. Tým pádom dostáva telo do veľkých rotácií, kde stráca veľa energie a nanajvýš ho ničí. Tie zranenia, ktoré teraz má, boli len otázkou času. Snáď sa z toho dostane.

  • Sebi, rozmýšľal si už niekedy nad dlhším pretekom ako IRONMAN? Napríklad Ultra Triathlon?

Nie. IRONMAN je maximálna vzdialenosť, kde dokážem moje telo vyhecovať k výkonom. Nepríde mi rozumné zúčastňovať sa Ultra pretekov, kde musí ísť človek na pol plynu a aj tak koniec dokráča. Ultra ma nikdy nelákalo.

  • Používaš Training Peaks? Aké je tvoje najväčšie fitness?

Áno, používam ho, ale neriadim sa ním až tak. Používa ho najmä môj tréner, ktorý po analýze tréningov/pretekov vie namiešať tie najvhodnejšie tréningové jednotky. Ja sa riadim viac pocitom. Snažím sa počúvať svoje telo, vnímať ho a dať mu len to najlepšie. Všetko ostatné je už na trénerovi ? Najväčšie fitness som mal myslím 123.

  • Myslíš si, že keď dôjdeš do cieľa, prežívaš také isté pocity ako napríklad hobby pretekár? Predsa len je to tvoja práca vyhrávať veľké preteky.

Je to moja práca, ale aj moje hobby. Poviem na rovinu, ak vyhrám IRONMAN 70.3 som veľmi šťastný. Ak skončím štvrtý, som nešťastný. Pri IRONMAN, či skončím prvý alebo 25. je pocit rovnaký. Stále sa teším, ako keby to bol môj prvý finish.

Asi takto vyzeral 6 km beh s hviezdou svetového triatlonu Sebastian Kienle. Aby toho nebolo málo, po behu nás Sebi zobral na futbalový štadión a ukázal nám ešte zopár kompenzačných cvičení pre lepšiu techniku behu, respektíve ako bojuje so zraneniami on. Nemusel, ale chcel! Na záver samozrejme spoločné foto a všetci šli vysmiati domov ?